Bilanț coronavirus: 383 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2

Până astăzi, 13 august, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.086.492 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

1.049.537 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 383 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba21314-1**0,06
2.Arad2376080,08
3.Argeș2755280,05
4.Bacău2622850,11
5.Bihor2934080,04
6.Bistrița-Năsăud1198680,14
7.Botoșani1423330,03
8.Brașov4376270,07
9.Brăila1333920,05
10.Buzău12620-1**0,03
11.Caraș-Severin1152850,07
12.Călărași10176120,23
13.Cluj57921190,22
14.Constanța43234130,21
15.Covasna856710,01
16.Dâmbovița2259250,09
17.Dolj26827110,10
18.Galați2776140,08
19.Giurgiu1106930,08
20.Gorj923500,02
21.Harghita830200,02
22.Hunedoara2296960,08
23.Ialomița1084160,09
24.Iași4265940,10
25.Ilfov45462160,30
26.Maramureș2050290,06
27.Mehedinți835630,03
28.Mureș2403520,05
29.Neamț19066160,06
30.Olt1467030,04
31.Prahova35620140,10
32.Satu Mare1311290,09
33.Sălaj1096100,02
34.Sibiu2657480,05
35.Suceava24378140,09
36.Teleorman1378760,06
37.Timiș54616150,18
38.Tulcea847400,06
39.Vaslui1604130,04
40.Vâlcea1648430,05
41.Vrancea1071850,02
42.Mun. București184895830,27
43.Cazuri noi nealocate pe județe    926*38 
 TOTAL1.086.492383 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**Numărul total de cazuri aferent județelor Alba și Buzău a fost actualizat.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 45 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA1
2ARAD1
3ARGEŞ3
4BACĂU4
5BIHOR0
6BISTRIŢA-NĂSĂUD1
7BOTOŞANI3
8BRĂILA0
9BRAŞOV3
10BUZĂU1
11CĂLĂRAŞI2
12CARAŞ-SEVERIN0
13CLUJ1
14CONSTANŢA1
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA0
17DOLJ2
18GALAŢI0
19GIURGIU0
20GORJ0
21HARGHITA0
22HUNEDOARA1
23IALOMIŢA1
24IAŞI1
25ILFOV2
26MARAMUREŞ0
27MEHEDINŢI1
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI6
29MUREŞ2
30NEAMŢ0
31OLT0
32PRAHOVA0
33SĂLAJ1
34SATU MARE4
35SIBIU0
36SUCEAVA1
37TELEORMAN1
38TIMIŞ1
39TULCEA0
40VÂLCEA0
41VASLUI0
42VRANCEA0
 Total45

Până astăzi, 34.337 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 12.08.2021 (10:00) – 13.08.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 3 decese (femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitale din Bistrița-Năsăud, Călărași, Iași.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 40-49 ani și 2 la categoria de vârstă 70-79 ani.

 2 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 1 pacient decedat nu a prezentat comorbidități .

 Nu sunt raportate decese anterioare intervalului de referință.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 786. Dintre acestea, 102 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 8.857.234 de teste RT-PCR și 2.036.221 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 13.537 de teste RT-PCR (4.288 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.249 la cerere) și 18.774 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 2.157 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 933 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 64.174 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 64 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 393 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 1.175 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 12 august, 583 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 118.500 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 4 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.573 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.543 în Italia, 16.778 în Spania, 198 în Marea Britanie, 129 în Franța, 3.124 în Germania,  95 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 5 în SUA, 8 în Suedia,  143 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 75 în Elveția, 4 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 7 în Bulgaria, 21 în Cipru, 4 în India, 5 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 14 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 9 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia, 2 în Croația și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Finlanda și Polonia. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 193 de cetățeni români aflați în străinătate, 37 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 2 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran și unul în Polonia, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 5 august 2021 – 12 august 2021, au fost raportate 35.381.520 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.  

ŢARA  CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI  
Franţa    6.305.158  (+158.539)112.250  (+334)
Regatul Unit6.094.243  (+213.576)130.356  (+637)
Spania4.627.770  (+124.787)  82.125  (+482)
Italia4.396.417    (+41.069)128.220  (+152)
Germania3.791.949    (+19.840)             91.784  (+124)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 12 AUGUST 2021  
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI
 203.398.955  (+4.434.696) 4.299.081  (+66.368)
 

* Datele referitoare la numărul persoanelor vindecate, raportate zilnic în mod defalcat pe state și la nivel global, au încetat să fie prelucrate și comunicate de către centrul specializat în agregarea datelor de acest tip, respectiv Johns Hopkins CSSE.    

** Datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 5 august 2021 – 12 august 2021.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Grupul de Comunicare Strategică

ARTICOLE RECOMANDATE

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

ULTIMELE ȘTIRI