Covid-19: În ultimele 24 de ore au fost raportate doar 46 de cazuri de infectare

Până astăzi, 19 iulie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.081.678 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 1.046.776 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 46 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2127700,01
2.Arad2369410,04
3.Argeș2748100,03
4.Bacău2610100,02
5.Bihor2929000
6.Bistrița-Năsăud1189110,02
7.Botoșani1419800,02
8.Brașov43690-1**0,01
9.Brăila1330200,01
10.Buzău1259010,02
11.Caraș-Severin1149310,02
12.Călărași1006400,01
13.Cluj5765980,06
14.Constanța4298940,03
15.Covasna855810
16.Dâmbovița2251100,01
17.Dolj2671410,03
18.Galați2767110,01
19.Giurgiu1103300,02
20.Gorj921900,01
21.Harghita829000,01
22.Hunedoara2288200,03
23.Ialomița1079600,01
24.Iași4247150,04
25.Ilfov4517160,05
26.Maramureș2043030,02
27.Mehedinți833900
28.Mureș2398700,01
29.Neamț1899320,01
30.Olt1463200,02
31.Prahova3548110,05
32.Satu Mare1303430,06
33.Sălaj1095100,01
34.Sibiu2652000,01
35.Suceava2423630,01
36.Teleorman1373210,04
37.Timiș5439320,04
38.Tulcea844300,02
39.Vaslui1600000,01
40.Vâlcea1645510,03
41.Vrancea1069400
42.Mun. București18383560,05
43.Cazuri noi nealocate pe județe    488*-5 
 TOTAL1.081.67846 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**Numărul total de cazuri aferent județului Brașov a fost actualizat.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 6 persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA0
2ARAD0
3ARGEŞ0
4BACĂU0
5BIHOR0
6BISTRIŢA-NĂSĂUD0
7BOTOŞANI1
8BRĂILA0
9BRAŞOV0
10BUZĂU0
11CĂLĂRAŞI0
12CARAŞ-SEVERIN0
13CLUJ1
14CONSTANŢA0
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA0
17DOLJ0
18GALAŢI0
19GIURGIU0
20GORJ0
21HARGHITA0
22HUNEDOARA0
23IALOMIŢA0
24IAŞI0
25ILFOV2
26MARAMUREŞ0
27MEHEDINŢI0
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI0
29MUREŞ0
30NEAMŢ0
31OLT0
32PRAHOVA0
33SĂLAJ0
34SATU MARE1
35SIBIU0
36SUCEAVA1
37TELEORMAN0
38TIMIŞ0
39TULCEA0
40VÂLCEA0
41VASLUI0
42VRANCEA0
 Total6

Până astăzi, 34.254 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 18.07.2021 (10:00) – 19.07.2021 (10:00) a fost raportat de către INSP 1 deces (femeie), al unei paciente infectate cu noul coronavirus, internată într-un spital din Iași.

Decesul a fost înregistrat la categoria de vârstă 60-69 ani şi pacienta a prezentat comorbidități.

Nu sunt raportate decese anterioare intervalului de referință.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 269. Dintre acestea, 33 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrat 8.552.078 teste RT-PCR și 1.674.630 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 4.081 de teste RT-PCR (1.798 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 2.283 la cerere) și 6.892 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 539 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 417 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 32.109 persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 35 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 208 apeluri la numărul unic de urgență 112.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 18 iulie, 434 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 63.100 de lei.

ARTICOLE RECOMANDATE

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

ULTIMELE ȘTIRI