Sepsi a intrat în istorie, în Gruia

Sepsi Sfântu Gheorghe a produs marea surpriză a etapei a șaptea din play-off-ului Ligii I și a obținut, chiar în deplasare, prima victorie din istorie în fața celor de la CFR Cluj-Napoca. Echipa covăsneană a învins, aseară, cu 1-0, într-un meci din etapa a șaptea a Ligii I, anunță Realitatea Sportivă.

Aceasta reprezintă prima victorie a celor de la Sepsi, în fața formației CFR Cluj, în Liga I.

Prima repriză a fost dominată de oaspeți. În minutul 24, Hoban a blocat o minge trimisă de Păun. Zece minute mai târziu, Sandormierski a intervenit spectaculos la o minge șutată de Vașvari.

Sepsi a marcat singurul gol al meciului din Gruia, în minutul 41. Safranko a marcat cu o lovitură de cap, din interiorul careului. Sepsi rămâne pe locul 4, dar s-a apropiat la un singur punct de poziția a treia ocupată de Universitatea Craiova, cu 3 etape înaintea finalului de campionat.

CFR Cluj a profitat de egalul dintre FCSB și Academica Clinceni și rămâne prima în Liga 1, cu un avans de un singur punct.