O victorie și două egaluri pentru echipele românești din Conference League

Campioana României, Farul Constanța, deținătoarea Cupei și a Supercupei, Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, dar și vicecampioana FCSB au evoluat, în această seară, în prima manșă a turului 3 din Conference League.

Farul a fost singura formație victorioasă. La Ovidiu, trupa antrenată de Gheorghe Hagi s-a impus cu 3-0 în fața celor de la Flora Tallinn (Estonia), după golurile marcate de Alibec (min. 48), Budescu (min. 80) și Queiros (min. 90+5). La Sfântu Gheorghe, Sepsi OSK a terminat la egalitate meciul cu Aktobe, din Kazahstan, 1-1. Oaspeții au deschis scorul în minutul 65, iar covăsnenii au egalat în minutul 89, prin Varga. În fine, FCSB a remizat și ea, în Ghencea, în compania danezilor de la Nordsjaelland, scor 0-0. Nordicii au evoluat în inferioritate numerică din minutul 59, iar FCSB a încheiat meciul fără șut pe poartă.

Partidele retur vor avea loc joia viitoare.