Coronavirus România: 2.079 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2

Până astăzi, 8 septembrie, pe teritoriul României au fost confirmate 1.111.155 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

1.060.931 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 2.079 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba21534260,35
2.Arad24157530,52
3.Argeș27918350,36
4.Bacău26990540,65
5.Bihor29652270,32
6.Bistrița-Năsăud12632651,18
7.Botoșani14519120,42
8.Brașov44279510,45
9.Brăila13476100,22
10.Buzău12846190,33
11.Caraș-Severin11827210,61
12.Călărași10527210,72
13.Cluj592321031,09
14.Constanța44151590,71
15.Covasna860410,11
16.Dâmbovița22931430,36
17.Dolj27465810,67
18.Galați28307380,58
19.Giurgiu11368310,77
20.Gorj9421110,36
21.Harghita8406110,18
22.Hunedoara23311330,45
23.Ialomița11030210,37
24.Iași43453460,51
25.Ilfov46530971,37
26.Maramureș21130690,77
27.Mehedinți8508170,36
28.Mureș24297150,29
29.Neamț19677400,74
30.Olt15003300,57
31.Prahova36289570,54
32.Satu Mare13979921,62
33.Sălaj11127250,41
34.Sibiu27049410,65
35.Suceava25310720,74
36.Teleorman14256420,87
37.Timiș559831181,13
38.Tulcea8605100,38
39.Vaslui16430350,48
40.Vâlcea16702220,35
41.Vrancea11007240,48
42.Mun. București1890493381,21
43.Din străinătate**112123 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    1067*40 
 TOTAL1.111.1552.079 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 289 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA5
2ARAD0
3ARGEŞ4
4BACĂU5
5BIHOR2
6BISTRIŢA-NĂSĂUD2
7BOTOŞANI5
8BRĂILA2
9BRAŞOV1
10BUZĂU5
11CĂLĂRAŞI4
12CARAŞ-SEVERIN4
13CLUJ7
14CONSTANŢA7
15COVASNA1
16DÂMBOVIŢA5
17DOLJ53
18GALAŢI9
19GIURGIU3
20GORJ0
21HARGHITA1
22HUNEDOARA5
23IALOMIŢA3
24IAŞI14
25ILFOV12
26MARAMUREŞ3
27MEHEDINŢI1
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI36
29MUREŞ7
30NEAMŢ7
31OLT4
32PRAHOVA5
33SĂLAJ3
34SATU MARE13
35SIBIU9
36SUCEAVA19
37TELEORMAN5
38TIMIŞ10
39TULCEA0
40VÂLCEA4
41VASLUI2
42VRANCEA2
 Total     289

Până astăzi, 34.792 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 07.09.2021 (10:00) – 08.09.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 30 de decese (15 bărbați și 15 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Arad, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Cluj, Constanța, Dolj, Galați, Hunedoara, Iași, Mehedinți, Mureș, Neamț, Sibiu, Suceava, Timiș, Vaslui, Vrancea și Municipiul București.

Dintre cele 30 decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 de ani, 1 la categoria de vârstă 40-49 ani, 4 la categoria de vârstă 50-59 ani, 3 la categoria de vârstă 60-69 ani, 8 la categoria de vârstă 70-79 ani și 13 la categoria de vârstă peste 80 ani.

27 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 3 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități.

Sunt raportate 2 decese anterioare intervalului de referință, ambele produse în luna august 2021, în județele Hunedoara și Timiș. În intervalul de referință (ultimele 24 de ore) au fost înregistrate 28 de decese.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 3.742. Dintre acestea, 470 sunt internate la ATI.

Din totalul pacienților internați, 93 sunt minori, 85 fiind internați în secții și 8 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 9.212.486 de teste RT-PCR și 2.590.106 teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 17.132 de teste RT-PCR (7.522 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.610 la cerere) și 23.710 teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 12.575 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 3.324 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 54.237 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 76 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 1.445 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 468 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 7 septembrie, 725 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 171.300 lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, a fost întocmit, ieri, un dosar penal pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.709 cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.543 în Italia, 16.913 în Spania, 198 în Marea Britanie, 129 în Franța, 3.124 în Germania,  95 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 5 în SUA, 8 în Suedia,  143 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 75 în Elveția, 4 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 7 în Bulgaria, 21 în Cipru, 4 în India, 5 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 14 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 9 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia, 2 în Croația și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Finlanda, Polonia și Kuweit. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 193 de cetățeni români aflați în străinătate, 37 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 2 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran și unul în Polonia, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 26 august 2021 – 2 septembrie 2021, au fost raportate 36.750.802 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.  

ŢARA  CAZURI  CONFIRMATEDECEDAȚI  
Franţa    6.742.488  (+122.877)114.210  (+838)
Regatul Unit6.731.423  (+238.517)132.437  (+797)
Spania4.847.298    (+52.946)  84.146  (+809)
Italia4.530.246    (+45.633)129.093  (+342)
Germania3.937.106    (+65.241)             92.140  (+160)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 2 SEPTEMBRIE 2021  
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI
 217.289.485  (+4.870.823) 4.507.388  (+71.061)

* Datele referitoare la numărul persoanelor vindecate, raportate zilnic în mod defalcat pe state și la nivel global, au încetat să fie prelucrate și comunicate de către centrul specializat în agregarea datelor de acest tip, respectiv Johns Hopkins CSSE.    

** Datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 26 august 2021 – 2 septembrie 2021.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Grupul de Comunicare Strategică

ARTICOLE RECOMANDATE

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

ULTIMELE ȘTIRI