Coronavirus România: Record de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2

Până astăzi, 14 august, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.086.900 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

1.049.742 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 408 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2131620,06
2.Arad2376770,08
3.Argeș27563110,06
4.Bacău26243140,11
5.Bihor2934110,04
6.Bistrița-Năsăud12002160,17
7.Botoșani14232-10,03
8.Brașov4376970,07
9.Brăila1334120,08
10.Buzău12630100,03
11.Caraș-Severin1153570,09
12.Călărași10186100,25
13.Cluj57947260,23
14.Constanța43264300,22
15.Covasna8566-10
16.Dâmbovița2259750,1
17.Dolj2683580,1
18.Galați27773120,09
19.Giurgiu1107120,1
20.Gorj923940,01
21.Harghita830310,02
22.Hunedoara22980110,09
23.Ialomița1084110,1
24.Iași42670110,11
25.Ilfov4546530,34
26.Maramureș20501-10,07
27.Mehedinți835600,03
28.Mureș2403610,05
29.Neamț1907040,08
30.Olt1467330,05
31.Prahova3562770,1
32.Satu Mare1311860,1
33.Sălaj1096100,02
34.Sibiu2658060,06
35.Suceava24400220,1
36.Teleorman1379140,08
37.Timiș54627110,17
38.Tulcea847510,08
39.Vaslui1604650,04
40.Vâlcea1648620,05
41.Vrancea1072130,03
42.Mun. București184980850,29
43.Cazuri noi nealocate pe județe97650 
 TOTAL1.086.900408 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 76 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA 
2ARAD2
3ARGEŞ 
4BACĂU3
5BIHOR 
6BISTRIŢA-NĂSĂUD 
7BOTOŞANI2
8BRĂILA 
9BRAŞOV 
10BUZĂU1
11CĂLĂRAŞI7
12CARAŞ-SEVERIN2
13CLUJ6
14CONSTANŢA5
15COVASNA 
16DÂMBOVIŢA 
17DOLJ1
18GALAŢI 
19GIURGIU1
20GORJ 
21HARGHITA 
22HUNEDOARA2
23IALOMIŢA1
24IAŞI1
25ILFOV2
26MARAMUREŞ2
27MEHEDINŢI1
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI14
29MUREŞ 
30NEAMŢ9
31OLT3
32PRAHOVA2
33SĂLAJ 
34SATU MARE1
35SIBIU1
36SUCEAVA3
37TELEORMAN2
38TIMIŞ 
39TULCEA1
40VÂLCEA 
41VASLUI 
42VRANCEA2
 Total76

Până astăzi, 34.342 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 13.08.2021 (10:00) – 14.08.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 5 decese (2 bărbați și 3 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitale din județele Botoșani, Caraș-Severin, Iași, Suceava și Municipiul București

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 50-59 ani și 3 la categoria de vârstă 60-69 ani și un deces la categoria 70-79 de ani.

 Toate decesele înregistrate în intervalul de referință sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități.

Nu au fost raportate decese anterioare intervalului de referință.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 708 Dintre acestea,108 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 8.872.442 de teste RT-PCR și 2.058.455 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 15.208 de teste RT-PCR (4.288 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 10.920 la cerere) și 22.234 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 2.260 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 940 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 65.526 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 62 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 423 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 1.526 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 13 august, 405 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 146.100 de lei.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.573 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.543 în Italia, 16.778 în Spania, 198 în Marea Britanie, 129 în Franța, 3.124 în Germania,  95 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 5 în SUA, 8 în Suedia,  143 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 75 în Elveția, 4 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 7 în Bulgaria, 21 în Cipru, 4 în India, 5 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 14 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 9 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia, 2 în Croația și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Finlanda și Polonia. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 193 de cetățeni români aflați în străinătate, 37 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 2 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran și unul în Polonia, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 5 august 2021 – 12 august 2021, au fost raportate 35.381.520 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.  

ŢARA  CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI  
Franţa    6.305.158  (+158.539)112.250  (+334)
Regatul Unit6.094.243  (+213.576)130.356  (+637)
Spania4.627.770  (+124.787)  82.125  (+482)
Italia4.396.417    (+41.069)128.220  (+152)
Germania3.791.949    (+19.840)             91.784  (+124)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 12 AUGUST 2021  
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI
 203.398.955  (+4.434.696) 4.299.081  (+66.368)
 

* Datele referitoare la numărul persoanelor vindecate, raportate zilnic în mod defalcat pe state și la nivel global, au încetat să fie prelucrate și comunicate de către centrul specializat în agregarea datelor de acest tip, respectiv Johns Hopkins CSSE.    

** Datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 5 august 2021 – 12 august 2021.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Grupul de Comunicare Strategică

ARTICOLE RECOMANDATE

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

ULTIMELE ȘTIRI