Coronavirus România: 175 de noi cazuri de persoane infectate cu SARS – CoV – 2

Până astăzi, 27 iulie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.082.551 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

1.047.388 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 175 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2128610,02
2.Arad2369920,04
3.Argeș2749240,02
4.Bacău2612330,03
5.Bihor2929520,01
6.Bistrița-Năsăud1190340,05
7.Botoșani1420410,02
8.Brașov4370020,01
9.Brăila1330740,01
10.Buzău1259800,03
11.Caraș-Severin1149500,01
12.Călărași1007320,02
13.Cluj57698100,07
14.Constanța4301840,04
15.Covasna855900
16.Dâmbovița2252020,02
17.Dolj2673540,03
18.Galați2767800,02
19.Giurgiu1103600,01
20.Gorj922310,01
21.Harghita829500,02
22.Hunedoara2290510,04
23.Ialomița1080200,02
24.Iași42526120,05
25.Ilfov45237170,12
26.Maramureș2044630,04
27.Mehedinți834310
28.Mureș2399200,01
29.Neamț1900100,02
30.Olt1463810,01
31.Prahova3550340,03
32.Satu Mare1305560,08
33.Sălaj1095500,02
34.Sibiu2652930,03
35.Suceava2424720,02
36.Teleorman1374250,04
37.Timiș5443690,06
38.Tulcea844910,02
39.Vaslui1600800,02
40.Vâlcea1645500,02
41.Vrancea1069810,01
42.Mun. București184028570,08
43.Cazuri noi nealocate pe județe    619*6 
 TOTAL1.082.551175 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 40 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA0
2ARAD1
3ARGEŞ0
4BACĂU0
5BIHOR3
6BISTRIŢA-NĂSĂUD0
7BOTOŞANI0
8BRĂILA0
9BRAŞOV0
10BUZĂU0
11CĂLĂRAŞI1
12CARAŞ-SEVERIN0
13CLUJ0
14CONSTANŢA3
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA0
17DOLJ3
18GALAŢI0
19GIURGIU0
20GORJ0
21HARGHITA0
22HUNEDOARA4
23IALOMIŢA0
24IAŞI5
25ILFOV2
26MARAMUREŞ0
27MEHEDINŢI0
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI6
29MUREŞ1
30NEAMŢ1
31OLT1
32PRAHOVA4
33SĂLAJ1
34SATU MARE2
35SIBIU0
36SUCEAVA0
37TELEORMAN1
38TIMIŞ0
39TULCEA0
40VÂLCEA0
41VASLUI1
42VRANCEA0
 Total40

Până astăzi, 34.273 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 26.07.2021 (10:00) – 27.07.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 3 decese (2 bărbați și 1 femeie), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitale din județele Iași, Vâlcea și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 40-49 ani și 2  la categoria de vârstă 70-79 ani.

Un deces este anterior intervalului mai sus menționat și a fost introdus în baza de date, la solicitarea Ministerului Sănătății, în urma verificărilor efectuate și s-a produs în luna iulie 2021, în județul Vâlcea.

Toate decesele sunt ale unor pacienți care au înregistrat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 337. Dintre acestea, 43 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrat 8.641.510 teste RT-PCR și 1.781.794 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 13.544 de teste RT-PCR (5.998 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 7.544 la cerere) și 16.778 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 721 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 502 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 43.991 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 56 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 275 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 1.111 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 26 iulie, 327 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 57.780 de lei.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.567 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.543 în Italia, 16.778 în Spania, 198 în Marea Britanie, 127 în Franța, 3.124 în Germania,  95 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 5 în SUA, 8 în Suedia,  143 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 75 în Elveția, 4 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 7 în Bulgaria, 18 în Cipru, 4 în India, 5 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 14 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 9 în Republica Co reea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Croația, Finlanda și Polonia. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 193 de cetățeni români aflați în străinătate, 37 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 2 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran și unul în Polonia, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 15 iulie 2021 – 22 iulie 2021, au fost raportate 33.956.561 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.  

ŢARA  CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI  
Franţa    5.867.730    (+55.091)111.501   (+147)
Regatul Unit5.433.939  (+312.694)128.708   (+283)
Italia4.287.458    (+16.182)127.867     (+92)
Spania4.161.850  (+190.726)  81.119     (+99)
Germania3.745.227      (+8.738)             91.363   (+130)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 22 IULIE 2021  
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI
 191.158.708  (+3.648.834) 4.098.967  (+55.964)
 

* Datele referitoare la numărul persoanelor vindecate, raportate zilnic în mod defalcat pe state și la nivel global, au încetat să fie prelucrate și comunicate de către centrul specializat în agregarea datelor de acest tip, respectiv Johns Hopkins CSSE.    

** Datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 15 iulie 2021 – 22 iulie 2021.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Grupul de Comunicare Strategică

ARTICOLE RECOMANDATE

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

ULTIMELE ȘTIRI