Volei feminin: Rapid Bucureşti s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României

Echipa de volei feminin Rapid Bucureşti s-a calificat, joi, în sferturile de finală ale Cupei României, după ce a eliminat formaţia Universitatea Cluj, în primul tur al competiţiei.

În meciul tur, disputat miercuri, Rapid Bucureşti a învins Universitatea Cluj cu 3-0, iar acelaşi scor s-a înregistrat şi joi, în partida retur din aceeaşi sală, cu Rapid ”gazdă”, care a cerut să joace şi returul cu ocazia aceleiaşi deplasări.

Miercuri, în celelalte două partide disputate din primul tur, Dinamo Bucureşti a învins SCM Craiova, cu 3-1, iar partida dintre Ştiinţa Bacău şi FC Argeş a fost omologată cu 3-0 pentru gazde, după ce echipa oaspete s-a retras de pe teren în primul set, la scorul 4-4, antrenorul Bogdan Paul invocând faptul că suprafaţa de joc era alunecoasă.

Manşa retur este programată în luna decembrie.

Deţinătoarea trofeului este campioana Volei Alba Blaj.

Sursa: Libertatea Zilei